Giriş

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Bu Çocuklar Dünyayı Değiştiriyor.

  • Posted on:  %AM, %13 %041 %2015 %02:%Şub
  • Written by 

Evet yanlış okumadınız bu çocuklar aileleri ile birlikte dünyayı değiştiriyor.

Alışkanlıkların aksine 70 yıllık Kerpiç evlerde konaklıyor, yer sofrasında yemek yiyorlar. Ekmeklerini kendileri yapıp, yerel tohumla, sevgiyle üretilen sebzelerin peşine düşüyorlar.

Ya da bu aileler çocukları için dünyayı değiştiriyor da denebilir.

Sadece kendi çocuklarının değil, çocuğunun arkadaşı olacak tüm çocuklara ebeveynlik ediyorlar. Biliyorlar ki sadece benim çocuğumun temiz gıdaya ulaşması bir işe yaramayacak. Gelecekte çocuğumun arkadaşı olacak tüm çocuklar da bizim sorumluluğumuzda. Öyleyse bir şeyler değişecekse sadece bizim için değişmesinin bir anlamı yok. Değişim ya hepimiz içindir, ya da kimse içindir.

Sağlıklı beslenmek istiyoruz. Bizim için tasarlanmış öğretilmiş eğlenceler, alışkanlıklar istemiyoruz. Çocuğumuzun iyi bir Doğa algısı ile büyümesini istiyoruz. Dünyanın sadece bize ait bir yer olmadığını biliyoruz. Üretim süreçlerini bilmediğimiz ürünler tüketmek istemiyoruz. Yaşamamımız gidişatını denetimimiz altına almak istiyoruz.

Sistemin tasarlanmış çarkları işlerken köyler yok olursa, köylüler yok olursa biliyoruz ki bizim içinde bir sürü şey yok olacak. Sağlıklı gıdaya ulaşmam imkansızlaşacak. Yediğim ürünler doğal olmayan tekniklerle üretilecek ve bunları satın alarak desteklemiş olacağım. Sağlığımı kaybedeceğim. Kaybettiğim sağlığımı kazanmak için bu şirketler tonlarca ödeme yapmak zorunda kalacağım yine.

Bunun sürdürülmesi mümkün değildir.

Bizde böyle düşünenlerle Anne’lerimize, teyzemize, Babanemize, Ananemize seslenmek istedik.

Tohum Ekelim mi Anne

Yerel, tekrardan kendini üreten, ufacık bir bireyde yüzyılların bilgisinin saklandığı, sürdürülebilir olarak bizi besleyecek, paylaşılacak, artacak Tohumlarımızla bunu yapalım mı Anne.

Sadece bunu yapmayalım. Örelim, tamir edelim, dönüştürelim. Dönüştürmenin, Tamir etmeninde Tohumlarını saçalımmı anne seninle.

Sen öğret bana. Bende, beni; Anne, Baba, Teyze, Amca, dayı belleyenlere öğreteyim öğrendiklerimi.

Dönüşen Köy Projemiz böyle çıktı ortaya. Herkesin sorunlarını ortaya döktük ve bu sorunları çözüme dönüştürmenin yollarını aradık.

Şehirde yaşayanların temiz gıdaya erişim sorunları vardı. Çocuklarını artık gıda üretim süreçlerine sokamıyorlar, tohumun mucizesini kendileri de bilmediği gibi çocuklarına da miras bırakamıyorlardır.

Köylerde ise elmalar ağaçların dibinde çürüyor, toplayacak adam bulunamıyordu. Reçel yapılıyor alan kimse yok.

Bu ve benzeri sorunların tamamını kapsayan bütüncül bir projeye giriştik.

İlk köy olarak ta Bilecik – Gölpazarı - Kurşunlu köyünü seçtik. Çalışkan, göçmen, güleryüzlü insanları ve terkedilme sınırında olan köylerine neler yaparızı günler geceler boyunca konuştuk.

Ve bir yola çıktık hep beraber. Bu yolda diğer ayrıntıları zaman içerisinde yazacağız.

Ama Köyümüzü geri kazanmak istiyoruz. Endüstriyel üretime kaptırmak istemiyoruz. Akıllara durgunluk veren işler yapıp “Ekolojik Köy” olmak istiyoruz. Kerpiç Evlerde yaşamak, ilaçsız tarım yapmak istiyoruz.

Bu yönde gelişmeler ve projenin diğer özellikleri ile ilgili farklı yazılarda yazmaya çalışacağız.

Görüşmek Üzere

Alpay Oğuş

 

 

 

Read 7498 times Last modified on %PM, %26 %831 %2016 %21:%Eyl

Ara

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd