Giriş

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ev Tipi malç Makinası

  • Posted on:  %PM, %30 %590 %2014 %15:%Kas
  • Written by 

Atılmasına kıyamadığım ve arızalı bir Mutfak Kıyma makinası ile bir Malç Makinası  amaçlamak çok büyük bir buluş değil farkındayım. Ama alet arızalı ve kenarda çöpe gitmeyi bekliyor iken geçen seneden saksılarda kalmış bitkisel atıkları kıymak için makası kullanmaya çalışırken bu fikir bana Newton’un yerçekimini bulduğu andaki heyacanını yaşattı.

Hemen atık kutusundan kendisini çıkardım. Bu hem bir tamirat projesi idi, hemde kent bahçem için önemli bir aleti edinmiş olacaktım.

Yine uzun vbir süreyi, aletin çalışma prensiplerini çözmeye harcadım. Bu tür tamiratlarda Ölçüm Aleti vazgeçilmez bir yardımcıdır. Kopmuş telleri, yada voltajları ölçerek ihtimal sorunlu bölgelerde kolay tespitler yaparsınız.

Bende öyle yaptım. Tüm ölçümler gidip gidip bir yerde tıkanıyordu.  Tahmin edemediğim bir bağlantıdan dolayı. Ölçümde arızalı olan parçayı 2 saat kadar sağlam zannetmişim.

Kapağın kapandığından emin olan bir switch arızası sebebi ile çalışmıyormuş. Bende yerine yenisini aramak yerine bu anahtarı iptal etmeyi tercih ettim. Çünkü o kadar da tehlikeli bir durum yok. Bıcakların çalıştırılması için zaten kapağı kapatmak zorundayız değilmi.

Ve motorun gürleme sesi geldi. İlk malçlar elde edildi.

Haznesi çok büyük olmadığından otlarda kısmen kesilerek konmak zorunda ama olsun. Solucanlar için sert olan organiklerin de kıyılması açısından faydalı bir alet oldu bence.

Hemen solucanlara yemek hazırladım.

31,10,2014

Alpay Oğuş


Read 1912 times Last modified on %PM, %26 %870 %2016 %22:%Eyl

Ara

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd