Günaydın mı?
..
Sabahın karanlığında havanın buz olmasına "ammaaeenn üşürsem dönerim" kıvamında yaklaşıp dışarı çıkmaya hazırlanırken aklıma düştü:

"Günler geceler durmaz geçiyor Sermayen olan ömrün bitiyor Bülbüllere bak efkan ediyor Ey gonca açıl mevsim geçiyor"

sadece 25 kadının anlayacağı bir cümle ile başlayacağım " Bu işin jargonu olan " : hemhal olmak . Cümle içinde kullanmanın ötesine geçmek benim için şimdi şu an.,

Toprak benim elementim.
40 yaşına gelirken farkına vardım hizamın köşelerimin sertlerimin. Toprağa su vermedikçe sertleşiyor, çapalamadıkça otlar bürüyor çoğunlukla çatlıyor .
Su; olmadı mı sert fazla oldu mu çamur. Ortasını bulmak deneye yanıla bazen başarı bazen başarısızlık .
Bugün bu sabah O toprağa vurdukça çapayı temizledikçe otları taşları, yumuşattıkça ellerimle,toz gibi tül gibi oldukça, içine yaşamı ekmenin ne kadar aşk dolu olabileceğini o ellerim toprakla birleştikçe o yaşamın içime kalbime yaralara üzüntülere kırıklara merhem olabileceğini, toprağın bir ana kucağı olduğunu, başını yasladığın bir omuz olduğunu, senin için hep orada olduğunu, hayatı sana akıttığını bildim .
Çünkü toprak iyileştirir .
İyi pazarlar sayın izleyen
sabah 7yi biraz geçmiş ilk seni gördüm sessizliğin tarifi yok önce denizin dantel gibi kumu işlediği ince dalgalarının, arkasından karşı kıyıdan derince gelen ezanin, biraz sağ taraftan kulağıma çalan horozun günaydın deyişinin, hemen ardından eklenen, yuvamin önündeki elektrik direğinde bizi gözettigine inandığım baykuşun sesi tarifini yapabilir miydi bilemedim . çok rüyalar gördüm,kalktım suya dedim hepsini, sonra ilk seni gördüm.Çıktım bahçeye. Soğuk ama üşütmeyen bu sabahta yüzümü güneşe döner gibi döndüm sana.Işığınla yıkadım yüzümü ve içime düştü sonra: “vakti şerifler hayrola, hayırlar feth ola, şerler def ola, gönüller handan ola, hastalar şifa ola, dertliler deva ola, borçlular eda ola, kalplerimiz mesrur, ayıplarımız mestur, günahlarımız mağfur, dünyamız mamur, ahiretimiz mamur, içimiz, dışımız pürnur ola, ahir ve akıbetimiz hayrola" . Günaydın bu cuma sabahından. Bu sabaha da uyandik . Fonda ? müzik Hindi Zahra - la luna olsun Berberice bilen beri gelsin. Hiç anlamadan bir şarkı nasıl bir yere taşıyor kalbi değil mi ?

Geçmiş senelerde 1 yıl kadar benimle yaşayan bir ekşi mayam olmuştu. Onunla birçok ekmek yapmıştım. Sonra sürdüremedim. Ama ekşi maya ile kendi ekmeğini yapmak hep ilgimi çekmişti.

Yakın zamanda yine Slow Food müthiş bir organizasyon yaparak maya buluşması düzenledi. Bizde katıldık. Kimi ile uzun muhabbet, kimi ilede anneden gelen bir tarif vererek ekmeklerimizi ve mayalarımızı aldık.