Salı, 01 Ekim 2013 11:37

Saksıda Tarım - Hasad 2013 yaz

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

2013 mart ayında teknik sorunlarını çözdüğüm saksı sistemimi daha önce yazmıştım. Mayısta havalar ısınmaya başladığında ekimlerimi yaptım. Kimi saksılar direk tohumdan kimileri fidelerden ekim yapıldı.

 

saksı 1

Patates ekimi yapıldı. Küçük bir çocuk yumruğu boyutunda 15 adet patates yetiştirdim. patatesler çok hızlı büyüdü ve yaprak gövdeleri çok hızlı büyüdü.

Saksı 2

Değişik biberler tohumdan ekildi. Bu tohumlardan bir kısmını ben elde etmiştim. Sanırım bir yanlışlık oldu ve bunlar filizlenmedi. Bu saksıda yabani semizotu ve bir roka çıktı.

Saksı 3

Özellikle yerörtücü çayır üçgülü ve fiğ ekimi yapıldı Aralarına 1 adet limon fidesi ve bir domates fidesi ekimi yaptım. Yer örtücüler büyüdükçe kesip yatırdım. Bu saksı toprağım zayıf olduğundan bunu tekrarladım. Yeni yıl için bu saksıyı ellemeyeceğim. Bakalım yeni yılda filizlenme olacakmı. 

Saksı 4

Hardal otu, çin yeşilliği ekildi ve bir ara büyük bir stres yaşadı. Sebebini anlamadım. Saksı birden soldu. Ama tekrar toparladı. Ama bu olan bitkilerin hemen tohuma kaçmasına sebep oldu.

Saksı 5

Fide ekilen domates ve biber iyi olmasa da hasad edildi.

Saksı 6 

Roka dereotu ve maydanoz ekilmişti. hasad edildi.

Saksı 7-8-9

Ekim yapılmadı. kompost için saklandı

Bu sene için en önemli eleştirim sulamayı düzenli ve dengeli yapamadım. Sanırım bitkilere güven veremedim.

Alpay Oğuş

2013

 

Okunma 5656 kez Son değişiklik Cuma, 27 Şubat 2015 12:36