Cumartesi, 22 Mart 2014 02:00

Otomatik Damla Sulama Sistemi Kurulumu

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

 

Yaz yaklaşıyor. Geçen sene sıkıntı çektiğim sulama sistemine bu sene çözüm bulmak zorundaydım. Çünkü uzun süreli tatillerde sebzeler bana kızıyor susuz bıraktığım için. Bu sebeple nemi ölçerek sulamaya kendi karar veren bir sistem kurmaya karar verdim. Bunun ilk adımız sulama tesisatı. Her iki saksıya ayrı bir başlık gelecek şekilde tesisatı tasarladım.

Malzemeleri temin ettikten sonra işe koyuldum. Bu arada araya giren başka işlerden sürekli olarak aksadı. Bugün sonunda bitirebildim.

Tesisat uygun bir yerinden ofisin içine giriyor. Su depolama için dışarısı uygun değil. bu sebeple depolama işini içerde yapacağım. Bu bölgede daha önceden hazır bir musluk sistemi de var. Yağmur suyunu da toplamayı becerebilirsem çok iyi olacak. Sonuçta suyu depolayacağım sistemi bu dağıtım sistemine bağladığımda tamamlanmış olacak. Birde araya bir pompa koymayı düşünüyorum. çamaşır yada bulaşık makinası pompaları buna çok uygun. nemi ölçüp bir değerin altında pompaları belli süre çalıştıracağım. Sistemin sonuçta tamamen kendi başına çalışmasını hayal ediyorum.

Evet tabii ki bu kadar küçük bir sistem için fazla karmaşık bir sistem ama öğrenmenin ve tecrübe etmenin daha iyi bir yolu yok bence.

Görüşmek üzere

Alpay OĞuş

 

Okunma 4080 kez Son değişiklik Cuma, 27 Şubat 2015 12:37