×

Hata

[sigplus] Critical error: Image gallery folder phocagallery/201309belentepe is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Pazartesi, 30 Eylül 2013 03:00

Belentepe Permakültür Çiftliği Çocuk Kampı

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

[sigplus] Critical error: Image gallery folder phocagallery/201309belentepe is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Belentepe Bursa Keles Bölgesinde bir Permakültür Uygulama Çiftliği. Sürdürülebilir yaşam tasarımlarına göre yaşam alanlarını ve topraklarını dönüştürmeye çalışıyorlar. Taner ve Birand çok özverili bir çalışma yürütüyorlar. Uzun sürelerdir bazı temel işler bitmediğinden onları ziyarete gidemedik. Fakat bu Eylül sonu zamanı geldiğini düşündük artık.

Kampa ulaşmak zor olmadı. Herkes iyi organize olmuştu. Çiftliğe vardığımızda bir kahvaltı sofrası karşıladı bizi. Çaylarımızı içtikten sonra Taner bize çiftliği gezdirdi ve kısa bir permakültür tanıtımı yaptı. Son yaptığı yükseltilmiş yataklar halen hasat edilecek ürün dolu idi. Çocukların hepsi önce domateslere daldı.

 

Bu kısa girişten sonra yemeklerimizi organize etmeliydik. Yemekleri biz katılımcılar yapacaktık ve öğünleri bölüştük. Öğlen yemeği kadrosu hemen çalışmaya başladı.

Öğlenden sonra tohum topu yapma hazırlıklarımıza başladık. Toprak elendi. Biraz zenginleştirici toprak katıldı. Elde edilen toprak çamura dönüştürüldü. Benim getirdiğim Akasya ve Akdeniz servi tohumları ile toplar hazırlandı.

Bu etkinlik ile beraber aslında uzun süredir kafamda olan Tohum Ekelim mi Anne projemizin ilk etkinliğini yapmış sayılırdık. İleri zamanlarda bu konunun da ayrıntılarını yazacağım.

Bu iki ağaç hakkında şurada bilgi bulabilirsiniz.

Akasya
http://www.tohumekelimmianne.com/component/k2/akasya-agaci-ozellikleri-ve-cesitleri

Servi
http://www.tohumekelimmianne.com/component/k2/servi-agaci-cupressus-2

Akşama doğru uzun bir yürüyüş yapıp hakim tepelerden birinde güneşin batışını izledik. Döndüğümüzde çok acıkmıştık. Hafta sonu odun fırınımız hiç sönmedi. Hemen hemen tüm ihtiyaçlarımızı bu fırında pişirdik.

Akşam kamp ateşimiz ve kubbe muhabbetlerimizle birlikte hızlı bitti. Biz erin ile çadır kurmadık. Hamakta beraber yattık. Hava sıcaktı. Çadır kuranlar sanırım sabah çadır fermuarlarını açtığında manzaralarının fotoğrafını çekmiştir. Tüm çadırlar baraja karşı kurulmuştu.

Kahvaltıdan sonra ilk iş Tuzaklı köyüne doğru yürüyüşe ve tırmanışa geçtik. Çocuklar biraz söylese de onlar için çok yararlı dik bir yürüyüştü. Bu tür zor yürüyüşler çocukları kuvvetlendirmekle beraber KORTEX Gelişimine büyük katkısı var diye düşünüyorum. (Kanıtlanmamış, gözlemlenmiş bilgi J)

Çiftliğe döndüğümüzde hemen kompost yapımı hazırlıklarına başlayıp bahar aylarında hazır olacak bir kompost yaptık. Yapım aşamalarını ve süreçlerini tartıştık. Çocuklar çok çalışkan ve istekliydiler. Tarım aletlerini kullanmayı çok seviyorlar nedense.

Kısa olsa da böyle bir deneyim hepimizde değişik düşünceler yarattı. Bazı katılımcılarımız evinde kırmızı "Kaliforniya solucanı" beslemeye başladı. Kimileri ise permakültür eğitimi almaya karar verdi.

Kısa olan zamanı mümkün olduğunca verimli kullanmaya çalıştık. Mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye. Tek başına bunlar yeterli olmasa da artık Çocukların Tohum Ekelim mi Anne diyecekleri kadar gözlem yaptıklarına ve işlere katıldıklarına eminim.

Bu tür etkinlikleri arttırmayı ve kendi gıdasını üreten toplulukların içinde bir yerlerde bizde kendi sürecimizi yaratmaya umarım zaman bulabileceğiz.

Belentepe 28-09-2013

Alpay Oğuş

{galeri}phocagallery/201309belentepe{/galeri}

 

 

Okunma 3770 kez Son değişiklik Pazartesi, 26 Eylül 2016 22:56