Çarşamba, 18 Şubat 2015 12:57

Elektronik Klavye Tamiratı

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Bir arkadaş ziyaretinde girdiğim arka odada nedense açıp birkaç tuşuna basma gereği duydum. Çalışmadı. Fişini kontrol ettim çalışmadı. Arkadaşıma sordum. 6 aydır çalışmıyor atmak üzereyim lazımsa al demesiyle bir vaka ile karşı karşıya olduğumu anladım.

Evin küçük beyine sorduğumda çalışırsa eğer kullanacağını söyledi. Bende hepberaber bunu tamir etmeye çalışacabileceğimizi söyledim.

 Masamıza yerleştir. Vidalarını Erin söktü. Az söylenmedi. Kolay değil tam 26 adet vida. Çevir çevir bitmiyor.

İlk gözlemlerim sonucu elektirik fişinin ters takılmasından kaynaklı bir elektronik devre yanması durumu olduğunu gösteriyor. Ters polarizasyondan 2 kondasatör yanmış. Müzük aleti seçim menüsü çalışıyor. Diğer fonksiyon tuşları seçimleride ekranda normal görünüyor.

Bu kondansatörler yanarken çıkış devresini yakmış olmalı. Yani aslında ses üretiliyor ama bizim duyacağımız aşamaya gelmiyor.

Alet büyük devreler küçük olunca birsürü yere devre üzerinden kablolar gidiyor. Devre şemasını bulmak mümkün olmadığından yapmanız gereken ilk iş devreyi ve kabloların bağlı olduğu yerleri fotoğraflama. Böylece siz çalışırken kopacak bir kablo sonsuza kadar sessizlik ihtimalini ortadan kaldırır. Fotoğrafın açıklayıcı olmayacağı yerlerde kağıda kabloların gittikleri yerleri de not alabilirsiniz.

Kondasatörler değişti. Elimde yedek çok var. Fakat yine ses yok. Birkaç ölçüm sonrasında Çıkış entegresi de yanık belli.

Karaköy Elektironikciler çarşısı yolu göründü. Ka2206 çıkış entegresi var. Alınıp yerine dikkatlice takıldığında ses geri geldi.

Yankı ve erine kapağı kapatma görevi verildi.

 

Atmadan önce düşün. Yapacak muhakkak birşey vardır.

Şubat 2015

Alpay Oğuş

Okunma 3816 kez Son değişiklik Pazartesi, 26 Eylül 2016 21:50
Bu kategorideki diğerleri: « El Yapımı Gece Lambası.