Ekşi maya ile Ekmek Yapımı Denemeleri

Geçmiş senelerde 1 yıl kadar benimle yaşayan bir ekşi mayam olmuştu. Onunla birçok ekmek yapmıştım. Sonra sürdüremedim. Ama ekşi maya ile kendi ekmeğini yapmak hep ilgimi çekmişti.

Yakın zamanda yine Slow Food müthiş bir organizasyon yaparak maya buluşması düzenledi. Bizde katıldık. Kimi ile uzun muhabbet, kimi ilede anneden gelen bir tarif vererek ekmeklerimizi ve mayalarımızı aldık.

İki adet maya aldım. Biri devletşahın verdiği biraz sulu ve içinde kepek unuda olan maya idi. İkincisi buna göre oldukça koyu Bozcaada ALİ’nin mayası.

İlk olarak devletşah’ın mayası ile çalışma yaptım. Ben ölü ile çalışmayı sevmiyorum. Rastlantılar elinize kötü olduğu kadar iyi sonuçlarda vermeyi mümkün kılıyor. Ama tabii doğru verilerle ilerlemek için gözlem yapmak ve sürekli bunları analiz etmek çok önemli. Benim şimdiye kadar sürekli olarak yaparak tecrübemi arttırdığım bir devamlılığım olamadı. Ama umarım bundan sonra devam ettirebilirim.

Böyle diyorum çünkü son ada ziyaretimde Ali’ye uğradım ve sağolsun bana neler anlattı neler. Gene kafama yazmayı seçerek kendime güvenme hatası yaptım. Hemen hemen anlattıklarından çok az şey hatırlıyorum. Ama öğrenme süreci bu değilmi zaten. Demekki anlatılanları anlayacak yeterince tecrübeye sahip değilim. Bunu ortadan kaldırmanın tek yolu deneyimlemek. Okumak.

İlk aklımda kalandan başlayalım. Bir maya dolapta 6 ay kadar yaşayabilir. Fakat gücü azalabilir. İlk iş onu sağlıklı hale getirmek. Bunun için iyi bir kapta iyi bir beslenme ortamı organize etmekten geçiyor.

Dolaptaki mayada su üst kısma çıkmış olabilir. Bu sorun değil. Bu sebeple sürecin ilk parcası mayayı sağlıklı hale getirmek.

Hatırladıklarımdan bir diğeri ölçülü çalışmak. Mayadan 350 gr alıp 1 kg lık ekmek yapmak. Bunu yaparken yapışmayacak bir kalıp kullanmak ve ekmeğin ısısını ölçebileceğin bir uzun çubuklu dijital bir termometre elde etmek. Bundan sonrasında ekmeğin piştiği fırında su ile nemlendirme yapmak ve en az 50-55 dakika pişirme yapmak gerekliliği.

Bu bilgiler şimdilik aklıma gelenler. Ali ile konuşarak süreç içinde gelişen yeniliklerden sizleri haberdar edeceğim.

Aşağıda en son Devletşah’ın mayası ile yaptığım ekmek var. Sanırım 1.5 kg lık bir hamurdan oldu. Orta kısımlarında biraz çiğ kalma durumu vardı.

2013 Şubat, İstanbul

Alpay Oğuş