Pazartesi, 30 Eylül 2013 14:16

Saksıda Tarım Denemeleri

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Permakültür eğitimim sonrası ilk iş olarak cam önü saksı sistemimi değiştirdim. Kapalı sızdırmaz plastik saksılar kullanmaya karar verdim. Saksıları taşıyan demir bir sistem yaptırdım. Bu ölçülere göre 9 adet 60 x 40x x30 saksı sığdırabildim.Sistemin alt kısımlarında suyun akacağı bir yer var ama kirlilik yaratacağından altı sızdırmaz saksıları kullanmaya karar verdim.

Tecrübemi arttırabilmek için her saksıda başka bir şey denemeye karar verdim. Kimisinde kompost yapacak, kimisinde solucan besleyecektim. Kimisinde de alttan sulamayı denedim. Aşağıda her bir saksı için aşamaları ve ayrıntıları vereceğim.

Tüm saksılarda en altta ince çilek sandığı parçaları kullandım. Bunlar hem suyun tabanda emilmesini sağlayacak ve depolayacak saksı susuz kaldığında toprağı beslemeye devam edecekti.

Üstüne orman yüzey malçı kullandım. Bunlar içlerindeki mantar ve organizmalarla parçalanmaya ve toprak altının zenginleşmesine yardımcı olacaktı.

Bunun üstüne marangozdan alınma ince talaş attım. Bu da hızlı parçalanarak üzerine koyacağım yeşil atıkların suyunu tutacaktı.

Bunun üzerine manavlardan alınma enginar kabuğu atıklarını yerleştirdim. Saksıları yaptığım sırada en fazla bulabildiğim atık bu idi. Araştırmalarımda Enginarın, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengin olduğunu gördüm. 2 adet saksıda parktan kesilmiş taze çim atığı kullandım. Bunlarda ilaç kullanılmış olma ihtimaline karşılık fazla saksıma koymadım.

1-    Kompost saksısı
Bu saksıda bir su damacanasının ağız kısmını keserek organik maddeyi atabileceğim delik kısmı toprak üstünde kalacak şekilde toprakla kapattım. Organik maddemi bu delikten sürekli olarak içeri attım.

 

2-    Solucan yetiştirme saksısı
Bu malzeme benim çöplüğümden elime geçen bir havalandırma parcası. Saklamışım zamanında. Bunun haraketli parçalarını birbirine kaynattım. İki yanında delikleri var. Organik maddeyi içine atacaktım. Taner'in verdiği solucanları da buraya attım. 1 hafta sonra tüm solucanlar toprak tarafına geçmişti. Ben buraya organik madde attıkça solucanlar istedikleri zaman içeri girebileceklerdi. Sanırım öylede yaptılar. 3 ay sonra toprağı şöyle bir avuçladığımda solucan dolu olduğunu gördüm.

3-    Alttan sulama sistemi
Bu sistemi başlangıçta kurdum ama çalışır hale getirmeden söktüm. Gene atık malzemelerden oluşturdum ve borunun üzerine delikler deldim. Düşüncem toprak üzerinde kalan kısmına bir su haznesi koyup, kapalı sistem olarak su emildikçe beslenmesini sağlamak olacak. İleride diğer fotoğraflarını eklerim.

4-    Normal saksı
Bu saksılarda birşey yapmadım. Yukarıda saydığım katmanların üzerine direk toprak koydum.

Saksılarım yazın çok güneş alıyor.  Su toplama sistemi kurmadığımdan çeşmeden dinlendirilmiş ve kısmen klorundan kurtulmuş su kullanmaya özen gösterdim.

Saksılara bir sürü ekim yaptım. Patates, pembe domates, hodan otu, karabuğday, kırım domatesi, tere, roka, hindibağ, fiğ, pelinotu, biber.

Saksılardan birini çıplak toprak olarak bıraktım. Diğerini yer örtücü tohum(çayırüçgülü, fiğ) ekim yaptım. Görmek istediğim şey aynı sulama ile sulama zamanları arasında yer örtücülerin toprağa nem katkısında bulunup bulunmadığı olacaktı. Yazın 15 günlük bir stress testi yaptım. Bu sürede sulama yapmadım. Gördüm ki yer örtücü kaplı olan saksı susuzluğa daha dirençli ve daha canlı idi. Standart tarım yapanlar genellikle yer örtücülerin toprağın suyunu emdiğini ve ekim yapılan bitkilerin suyuna ortak oldukları savının doğru olmadığını gözlemlemiş oldum.

Patatesler çok hızlı ve güzel büyüdü. Roka, hardal, domates, biber hasad ettim. Yerörtücü saksımda büyüdükçe kesip yatırdım. Aynı saksıda domates, hardal, roka sağlıkla büyüdü.

Eylül sonu gibi artık tüm saksıları kışa hazırladım. Kökleri toprak altında kalacak şekilde tüm bitkileri kestim. Onlarıda toprak üstünde ufalayıp yer olanlarda ters yüz ederek toprak altına gübre olsunlar diye gömmeye çalıştım. Bazı saksılarda sanırım altta çürüyen katmanlardan dolayı seviye aşağı düştü onlara toprak eki yaptım. Saksıların 20 cm altını açıp baktığımda genelde verimli ve gözenekli ve sağlıklı bir görüntü ile karşılaşıyorum

Kış sebzeleri ekimi yapıp ekim ayı içinde su toplama ve yaza otomatik sulama sistemi kurmayı düşünüyorum.

Kış hazırlıkları sonraki yazıda olacaktır.

Görüşmek üzere

Alpay Oğuş

Okunma 9976 kez Son değişiklik Cuma, 27 Şubat 2015 12:35