Salı, 08 Ekim 2013 18:59

Solucanlarla saksı toprağı iyileştirme gözlemleri

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Daha önce burada anlattığım saksı hazırlıklarımda toprağın zayıf ve çok yapışkan olan bir saksıda toprağın zenginleşmesi için solucanları kullanacaktım. Kaliforniya solucanlarından 20-25 kadarını bu saksının havuz kısmına attım ve evsel organik atıklarla besledim. Ayrıca havuz dolunca toprağın altına atık gömdüm.

 

Kısa sürede solucanlar toprağa yayılmıştı. Elimi nereye atsam karşıma çıkıyorlardı. Havuz düzeneğimde organik malzemeyi attığım haznenin yan taraflarında solucanların giriş çıkışı için uygun delikler vardı. Ama hazne kısa sürede doldu ve artık bir şey atılamaz hale geldi. Birde toprakta dolaştıklarında dolayı sanırım çok fazla beslenemediler.  Bu saksıda da ekim yapmıştım ama diğer saksılara göre biraz zayıf ürün verdi.

Yaz dönemi biterken birşey farkettim. Bu saksı diğer saksılardan daha az kuruyordu ve toprağın nemi hiç eksik olmuyordu. Başlangıçta bunun solucanlardan olduğunu düşünmüyordum.

1 hafta önce solucan kompostu yapmaya karar verdim. Yani solucanları bir kova düzeneği içinde besleyecek ve organik atıklarımı solucanlara yedirecektim. Kompost çayı elde edecek ve sebzelerimi bu zengin su ile sulayacaktım.

Bunun için, metabolizmaları diğer solucanlara göre daha hızlı olan Kalifornia Solucanını kullanacaktım. Bu saksıda beslediğim solucanların ne durumda olduğunu merak ettim ve saksıyı karıştırmaya başladım. Çok kalabalıklaşmışlardı. Bende hemen 40 adetini alıp kompostumun öncüleri tayin ettim. Solucanların ortasında bir şişlik varsa üreme dönemine girmiş demektir. Böyle 7-8 anne adayı da rastladı elime. Saksıda da yaşamaya devam etmelerini istiyordum. Fakat bu toprak bence yeterinde yüklenmiş ve zenginleşmişti.Bu saksıda 10-20 solucan bıraktım.  

Solucan havuzu düzeneğimi yan tarafta sorunlu toprağı olan diğer saksıya aldım. 20 kadar solucanı da buraya taşıdım.

 

Sanırım solucanlar bu saksının sürekli nemli kalmasına sebep olmuş bu sebeple bitkiler zarar görmüş ve semirmemiş olabilirler.

Ama saksının içinde solucanların sisteme çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Yeterki yiyecek bir şeyler bulabilsinler. Önümüzdeki dönem denemelerimi tekrar yazacağım.

Görüşmek Üzere

Alpay Oğuş

Okunma 7304 kez Son değişiklik Cuma, 27 Şubat 2015 12:37