Pazartesi, 10 Ocak 2005 02:00

Kuş zillerinden sıkılanlar için alternatif zil projesi

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Bu projeyi düşŸünmemin temel bir tek sebebi vardır. KüçüklüğŸümden beri aşŸina olduğŸum birçok evde birçok farklı versiyonunu duyduğŸum ve artık sıkıldığŸım mekanik kuşŸ seslerinden kurtulmak istemem. Bunu  için öncelikli olarak aradığŸım sesin nasıl birşŸey olduğŸunu bulmaya karar verdim. LJevremde duymaktan sıkılmadığŸım bir ses arayışŸına girdim. En sonun da rüzgarda salınan bambu borular yada metal borulardan çıkan o egzotik sese karar kıldım.

SevdiğŸim bu sesi çıkaracak çok ağŸır olmayan ama durup dururken de salınarak kapı çalıyor zannettirmeyecek orta ağŸırlıkta bir modeli satınaldım.

şžimdi sıra apartman tesisatından gelen 12v alternatif akımı bu sistemi sallayacak ve rüzgardan dolayı salınmışŸ gibi  harakete dönüşŸtürecek bir mekanizma bulmaya  gelmişŸti.

Bu işŸ için de elimde bolca bulunan bozuk cdrom drive lardan yararlanmak en doğŸrusu olacaktı. LJünkü bunların tamamında haraket eden bir mekanizma ve bir ray sistemi, bir motor vardı. Bu proje içinde bundan başŸkasına ihtiyacım yoktu.

Hemen cdrom drive ı dağŸıttım ve gereksiz tüm parçaları attım. Motor. Kafa rayları, ve bu raylar üzerindeki haraketli mekanizma dışŸında herşŸeyi attım. Bir köprü diyot ve bir kondansatör ile doğŸrultma işŸini hallettim. Bunları da mekanizmanın duvar tarafında kalacak kısımda iyice gizledim. Sonra hafif plastik malzemeden bir çıkıntı parca uydurdum. Bu parcayı kafanın olması gereken yerine monte ettim. Ses borularını buraya asacağŸım için astığŸım boruları duvardan yeterli mesafe uzakta tutacak bir boyda idi bu parça.

Sonrada bir yay ile kafa ileri doğŸru gittiğŸinde onu tekrar eski konumuna getirmesini sağŸladım. Aslında bu projenin en zor kısımlarında biri burası. LJünkü yayın direnci apartmanın zil tesisatının  size ulaşŸan akımı, taktığŸınız ses mekanizmasının ağŸırlığŸı ile bağŸlantısı vardır.

Zile basıldığŸında motor çalışŸacak yayı yenecek ileri atılacak, zil bırakıldığŸında yay tüm sistemi geri çekecek.

DüşŸündüklerimin tamamı gerçekleşŸti. Sistem %100 verimlilikle çalışŸtı.

şžöyle bir soru olabilir. Zile basılı tutulduğŸunda ne oluyor. Bendeki sistem sona kadar gidip orada duruyor. Ama yeterli salınım olduğŸundan egzotik sesimde bir sıkıntı yok. O bana gerekli uyarıyı yapmışŸ oluyor. Ama belki elektronik bilgisi daha iyi olanlar basılı tutulma hali için bir şŸey tasarlar.

Drive kasasının  uygun iki yerinden de duvara monte ettim sistemi

Ben şŸu anda bu zili evimde kullanıyorum. Sıkıntı yaşŸamıyorum.

Yapacak arkadaşŸlara başŸarılar dilerim

Okunma 5460 kez Son değişiklik Cuma, 28 Nisan 2017 20:42
Bu kategorideki diğerleri: El Yapımı Gece Lambası. »