Ayça Oğuş

Ayça Oğuş

Çarşamba, 16 Aralık 2020 17:05

Dengem

Günaydın mı?
..
Sabahın karanlığında havanın buz olmasına "ammaaeenn üşürsem dönerim" kıvamında yaklaşıp dışarı çıkmaya hazırlanırken aklıma düştü:

Cuma, 17 Ocak 2020 07:42

Ey gonca açıl mevsim geçiyor

"Günler geceler durmaz geçiyor Sermayen olan ömrün bitiyor Bülbüllere bak efkan ediyor Ey gonca açıl mevsim geçiyor"

sadece 25 kadının anlayacağı bir cümle ile başlayacağım " Bu işin jargonu olan " : hemhal olmak . Cümle içinde kullanmanın ötesine geçmek benim için şimdi şu an.,

Çarşamba, 15 Ocak 2020 16:17

• MOTHEREARTH •

Toprak benim elementim.
40 yaşına gelirken farkına vardım hizamın köşelerimin sertlerimin. Toprağa su vermedikçe sertleşiyor, çapalamadıkça otlar bürüyor çoğunlukla çatlıyor .
Su; olmadı mı sert fazla oldu mu çamur. Ortasını bulmak deneye yanıla bazen başarı bazen başarısızlık .
Bugün bu sabah O toprağa vurdukça çapayı temizledikçe otları taşları, yumuşattıkça ellerimle,toz gibi tül gibi oldukça, içine yaşamı ekmenin ne kadar aşk dolu olabileceğini o ellerim toprakla birleştikçe o yaşamın içime kalbime yaralara üzüntülere kırıklara merhem olabileceğini, toprağın bir ana kucağı olduğunu, başını yasladığın bir omuz olduğunu, senin için hep orada olduğunu, hayatı sana akıttığını bildim .
Çünkü toprak iyileştirir .
İyi pazarlar sayın izleyen
Çarşamba, 15 Ocak 2020 16:14

Günaydın bu cuma sabahından

sabah 7yi biraz geçmiş ilk seni gördüm sessizliğin tarifi yok önce denizin dantel gibi kumu işlediği ince dalgalarının, arkasından karşı kıyıdan derince gelen ezanin, biraz sağ taraftan kulağıma çalan horozun günaydın deyişinin, hemen ardından eklenen, yuvamin önündeki elektrik direğinde bizi gözettigine inandığım baykuşun sesi tarifini yapabilir miydi bilemedim . çok rüyalar gördüm,kalktım suya dedim hepsini, sonra ilk seni gördüm.Çıktım bahçeye. Soğuk ama üşütmeyen bu sabahta yüzümü güneşe döner gibi döndüm sana.Işığınla yıkadım yüzümü ve içime düştü sonra: “vakti şerifler hayrola, hayırlar feth ola, şerler def ola, gönüller handan ola, hastalar şifa ola, dertliler deva ola, borçlular eda ola, kalplerimiz mesrur, ayıplarımız mestur, günahlarımız mağfur, dünyamız mamur, ahiretimiz mamur, içimiz, dışımız pürnur ola, ahir ve akıbetimiz hayrola" . Günaydın bu cuma sabahından. Bu sabaha da uyandik . Fonda ? müzik Hindi Zahra - la luna olsun Berberice bilen beri gelsin. Hiç anlamadan bir şarkı nasıl bir yere taşıyor kalbi değil mi ?

Bir çatı altında birlikte yaşarken yogamızı meditasyonlarımızı ve çemberlerimizi yapıp, adanın havasının bizi yönlendirdiği şekilde açık alan pratiklerine zaman ayıracağız.

Bir çatı altında birlikte yaşarken yogamızı meditasyonlarımızı ve çemberlerimizi yapıp, adanın havasının bizi yönlendirdiği şekilde açık alan pratiklerine zaman ayıracağız.

Karlar hızla eridi. Esen lodos birden saklı kalmış köşeler hariç yeşillikleri ortaya çıkardı. Öyleyse bu kampımızın ana teması kar değil, ekolojik gıda yanında Güldağı Keşfi olmalıydı. Daha önceki ziyaretlerimde bu dağ köyünü çok beğenmiştim. Aynı zamanda 60-70 yıllık donanma tarafından yapılan köy okulunu da ziyaret edecektik.

Cumartesi, 24 Ocak 2015 02:00

Kurşunlu Köyü Yarıyıl kampı - 24 Ocak


Çok heyecanlıyız. Misafirlerimiz birazdan gelecek ve Kerpiç evlerimizde konaklayıp köyümüzde değişik aktiviteler yapacaklar. 3 gün boyunca köyün içindeki yaşama ortak olacağız.
Daha önce gerçekleştirdiğimiz kampımızın ikinci aşamada köyün tamamında yapılacak. Kurşunlu Köyü Sömestr tatili kampları başlangıç için iyi seçenekti. Kar bu sene yüzümüzü güldürdü. Ulaşıma olumsuz etkisi olmasa da oldukça fazla kar vardı.

Pazartesi, 29 Eylül 2014 03:00

Kurşunlu Köyünde Köy Yaşamı Deneyimi

 

Bizler bu haftasonu uzun süredir hayal ettiğimiz bir projenin ilk adımını gerçekleştirdik. Çocuklarımızla beraber bir köye, Bilecik Kurşunlu Köyüne konaklamaya gittik. Bu sadece bir ziyaret değil, aynı zamanda sağlıklı üretilmiş gıdanın, aracısız temini, üretimini gözlemlemek, üretim sürecine fırsat bulabildikçe ortak olmak ve kendi yapabileceğimiz üretimleri keşfetmek amacını taşıyan bir projeydi. Bir de bunu çocuklarımızla birlikte yapmak istiyorduk.

Cumartesi, 22 Mart 2014 02:00

Otomatik Damla Sulama Sistemi Kurulumu

 

Yaz yaklaşıyor. Geçen sene sıkıntı çektiğim sulama sistemine bu sene çözüm bulmak zorundaydım. Çünkü uzun süreli tatillerde sebzeler bana kızıyor susuz bıraktığım için. Bu sebeple nemi ölçerek sulamaya kendi karar veren bir sistem kurmaya karar verdim. Bunun ilk adımız sulama tesisatı. Her iki saksıya ayrı bir başlık gelecek şekilde tesisatı tasarladım.

Page 1 of 3